Co wchodzi w skład kredytu?

Jeżeli zamierzamy wziąć kredyt, to musimy dokładnie zapoznać się z wszystkimi umowami i pismami, jakie się z tym wiążą. Dzięki temu nie będziemy mieli wątpliwości czy podejmujemy dobrą decyzję, będziemy dokładnie znali koszt zaciągnięcia takiego kredytu, a dodatkowo jeszcze będziemy w razie potrzeby mogli poprosić o wyjaśnienie kwestii, które są dla nas niejasne. Z pewnością bardzo ważne jest tutaj to, abyśmy zaciągali tylko ten kredyt, co do którego nie mamy żadnych wątpliwości, a wszystkie aspekty zawarte w umowie będą dla nas zrozumiałe.

Z czego składa się kredyt?

Zazwyczaj myśląc o kredycie, myślimy o tej kwocie, którą pożyczyliśmy. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że oddać będziemy musieli nie tylko to co fizycznie otrzymaliśmy od banku, ale tak naprawdę znacznie więcej.

Dlatego też, jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy powinniśmy się dowiedzieć, co wchodzi w skład takiego kredytu i co ma wpływ na to, ile pieniędzy ostatecznie będziemy musieli zwrócić, aby definitywnie zamknąć temat zaciągniętego przez nas kredytu. Przede wszystkim do pożyczanej przez nas kwoty musimy doliczyć odsetki. Bank nakłada je na pożyczającego i w pewnym sensie są zarobkiem banku za to, że pożyczył nam pieniądze. Ich wysokość jest regulowana przez prawo, a dodatkowo dokładnie jest określone, jak często w ciągu roku może być podnoszone ich oprocentowanie.

Co jeszcze?

Dodatkowo do kosztów kredytu należy doliczyć prowizję.

To zarobek, który otrzymuje bank za zajmowanie się naszym kredytem. Taka prowizja może być opłacana raz, przy pierwszej racie pożyczki gotówkowej albo może być rozłożona na ilość rat, które przyjdzie nam zapłacić. Dodatkowo jeszcze w kredycie mamy ujęte oprocentowanie, które może być stałe przez cały okres spłacania takiego kredytu, albo może być zmienne. To oznacza, że raz może być ono niższe, a raz wyższe, co będzie przekładało się na wysokość naszej raty, która odpowiednio może być również wyższa albo niższa. Jeśli nie będziemy spłacać rat w terminie, mogą się pojawić wezwania, a one również zwiększą kwotę kredytu, którą będziemy musieli zwrócić do banku.

Te wszystkie kwoty będą się składały na nasz kredyt, a więc do pożyczonej kwoty, którą musimy oddać, należy jeszcze dodać te wszystkie mniejsze kwoty, które są tutaj wymienione. To oznacza, że zanim podpiszemy ostateczną umowę zaciągnięcia kredytu, powinniśmy wszystko dokładnie wyliczyć i zastanowić się, czy faktycznie będzie nas stać, aby co miesiąc płacić ratę w takiej wysokości.