Czy kawa szkodzi sercu?

kardiolog poznań

Picie kawy to nie tylko rutynowa czynność wykonywana o poranku, lecz także możliwość delektowanie się smakiem i aromatem oraz sposób na pobudzenie umożliwiające organizmowi sprawne funkcjonowanie we wczesnych godzinach rannych. Jednak czy kawa jest dla wszystkich? Niestety nie, bowiem ze względu na swoje pobudzające działanie może być szkodliwa dla ludzi cierpiących na arytmię serca czy nadciśnienie. Jedna niegroźna filiżanka kawy potrafi przyspieszyć bicie serca, podnieść ciśnienie krwi, a także rozszerzyć naczynia krwionośne, przez co może szkodzić osobom mającym problemy z narządem sercowym.

Jednak w przypadku osób, które do tej pory nie miały problemów z sercem, nie stanowi większego zagrożenia. Wbrew powszechnie panującym mitom, kofeina nie zwiększa ryzyka choroby niedokrwiennej serca, ani nie podwyższa cholesterolu. Wynika stąd jasno, że osoby nie mające problemów z narządem sercowym, mogą bez obaw sięgnąć po jedną czy dwie filiżanki kawy dziennie.

Warto jednak zachować umiar w sięganiu po napoje zawierające kofeinę, ponieważ ich nadmiar może poważnie zagrozić zdrowemu funkcjonowaniu organizmu.