Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Czasami jest tak, że najpierw bierzemy jeden kredyt, później drugi, za chwilę wyskakuje kolejna nagła potrzeba i okazuje się, że musimy wziąć kolejny kredyt. Ani się obejrzymy, a wychodzi, że w ciągu miesiąca spłacamy kilka różnych rat, w różnych kwotach i bankach. To oznacza, że w pewnym momencie możemy się w tym wszystkim pogubić, może się okazać, że jakąś ratę przegapimy, a co się z tym wiąże, może to doprowadzić do poważnych problemów, które nie tylko wpędzą nas w długi, ale również sprawią, że utracimy naszą zdolność kredytową. Na szczęście jest rozwiązanie, które pomoże nam w tego typu sytuacjach.

Jeden kredyt

Ważne w tym wszystkim jest to, że te wszystkie kredyty, które nabraliśmy możemy połączyć w jeden kredyt, zwany kredytem konsolidacyjnym. To oznacza, że zamiast wielu rat w ciągu miesiąca, będziemy musieli zapłacić tylko jedną. Dzięki temu będzie istniało mniejsze prawdopodobieństwo, że coś przeoczymy, pominiemy i wpadniemy w poważne kłopoty. Taki kredyt konsolidacyjny może ze sobą łączyć kilka różnych kredytów: kredyt gotówkowy, ratalny, z karty kredytowej, hipoteczny czy nawet kredyt chwilówkę.

Wówczas mamy do spłacenia jeden kredyt, oczywiście o odpowiedniej wartości, nie mniej nawet jeśli będzie on dość spory, to łatwiej będzie spłacać jedną ratę w miesiącu niż kilka różnych. Czasami też zdarza się, że bank, który udziela nam kredytu konsolidacyjnego przy okazji udziela nam również kredytu gotówkowego, który możemy wykorzystać na dowolny, wybrany przez siebie cel.

Rodzaje kredytu

Musimy również wiedzieć, że mamy dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego. Pierwszym jest kredyt konsolidacyjny gotówkowy, nie jest on niczym zabezpieczony, a to spowoduje, że warunki jego spłaty będą gorsze.

Z drugiej strony możemy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, wówczas będziemy musieli go zabezpieczyć wpisem hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej, ale dzięki temu będziemy mogli liczyć na korzystniejsze warunki spłaty takiego kredytu. To oznacza, że zanim podejmiemy taki kredyt, dokładnie musimy się zastanowić, który z jego rodzajów będzie dla nas tym najlepszym. Warto pomyśleć o zaciągnięciu takiego kredytu konsolidacyjnego, zwłaszcza jeśli mamy już zaciągniętych kilka zobowiązań i istnieje niebezpieczeństwo, że w końcu pogubimy się przy ich spłacie. Ale takie scalenie może być dokonane tylko wtedy, kiedy jeszcze nie spóźniliśmy się ze spłatą zadłużenia i nie zostaliśmy wciągnięci do rejestru dłużników.