Inżynier budownictwa

Nad przebiegiem każdej budowy powinien czuwać człowiek, który zna się na rzeczy i który będzie przede wszystkim reprezentował interes inwestora. Częstym błędem popełnianym przez osoby prywatne budujące na przykład swój dom, jest powierzanie funkcji kierownika budowy człowiekowi wyznaczonemu przez wykonawcę. Na takie działanie możemy sobie pozwolić jedynie wówczas, gdy znamy go osobiście i mamy do niego zaufanie.

W innym razie możemy tego pożałować, ponieważ taki kierownik będzie miał naturalną skłonność do dbania przede wszystkim o interes swojej firmy. Dlatego warto poszukać solidnego i doświadczonego inżyniera budownictwa, który świadczy usługi w zakresie nadzorowania i kierowania pracami budowlanymi. Powinniśmy upewnić się, że człowiek ten nie ma żadnych związków z naszym wykonawcą i że tylko od nas pobiera wynagrodzenie.

Tym sposobem damy sobie wstępną gwarancję na to, że będzie on skupiał się na tym, aby to nasze sprawy były załatwiane jak należy. Dopilnuje on przede wszystkim, aby budowa przebiegała zgodnie z założeniami projektu i kosztorysem. Często inżynierowie budownictwa zajmują się także przygotowywaniem kosztorysów dla budowy domów.

Jeśli uda nam się z jednym człowiekiem załatwić obie kwestie, sporo to ułatwi. Skupianie odpowiedzialności w jednych rękach ma zdecydowanie więcej plusów niż jej rozmywanie – szczególnie z punktu widzenia inwestorów indywidualnych. Przed rozpoczęciem współpracy z takim fachowcem upewnijmy się, że ma on dobrą reputację i kompetencje.

Można to sprawdzić kontaktując się z lokalnym oddziałem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.