Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

2b-beauty.pl

Jeśli pracodawca zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną, praca jest już prawie nasza, o ile dobrze się do niej przygotujemy. Rozmowa kwalifikacyjna to etap, w którym los naszego zatrudnienia jest już w naszych rękach. Musimy jednak zaprezentować się z dobrej strony, a właściwie z lepszej strony niż pozostali kandydaci.

Na rozmowę musimy się odpowiednio ubrać – pójście w dresie lub podobnym, zbyt swobodnym stroju jest oczywiście niewskazane, chociaż dla wielu młodych osób zmagających się z problemem bezrobocia to cały czas takie oczywiste nie jest. Nie możemy się też spóźnić na spotkanie – jeśli nie znamy okolicy miejsca rozmowy, lepiej nie ryzykować podróży komunikacją miejską, tylko wybrać taksówkę i pojechać tam z odpowiednim wyprzedzeniem. Do rozmowy trzeba się wcześniej dobrze przygotować – przede wszystkim musimy zebrać jak najwięcej informacji o działalności firmy i zakresie obowiązków, jakie obowiązują na stanowisku, o które się ubiegamy.

Wszystkie tego typu informacje warto wykorzystać w trakcie rozmowy, w ten sposób pokazując naszemu pracodawcy, że naprawdę zależy nam na pracy właśnie w tej firmie, znamy ją i jej dokonania. Trzeba też przygotować się na pytania ze strony rekrutera – na pewno poprosi nas o to, abyśmy w kilku zdaniach opowiedzieli o sobie, wskazali swoje mocne i słabe strony, wyjaśnili, dlaczego nie pracujemy już w poprzednim miejscu pracy. Jeśli będziemy na to przygotowani, odpowiemy na takie pytania swobodnie, spójnie, bez zająknięcia i tracenia czasu na rozwijanie jakichś mniej istotnych wątków.

Należy też oczywiście pamiętać o kontakcie wzrokowym i zachowywaniu się jak najswobodniej. Jeśli uda nam się wywrzeć wrażenie osoby nie tylko kompetentnej, ale i sympatycznej, możemy być pewni, że bezrobocie przestanie być naszym problemem.