Jak wzmocnić stare tynki?

Upływ czasu może bardzo zmienić zarówno wygląd, jak i wewnętrzną strukturę elementów składających się na obiekt budowlany. Lata mijają, zmieniają się dostępne technologie, a dawne rozwiązania okazują się mniej solidne niż mogło się kiedyś wydawać. To oznacza, że właściciele stają przed poważnym wyzwaniem. Muszą bowiem uczynić coś, aby przedłużyć żywotność budynku pod różnymi względami.

Jednym z nich są tynki, które nierzadko są najbardziej narażone na uszkodzenia i stopniową erozję. Najczęściej chodzi o tynki zewnętrzne, ale nie tylko. Budynek od strony fasadowej jest narażony na działanie licznych czynników, które mogą zaszkodzić jego kondycji. Tynk musi być odpowiednio nałożony na samym początku, a mieszanka musi opierać się na wysokiej jakości składnikach.

Kiepsko nałożony i źle przygotowany tynk może bardzo szybko ulec zniszczeniu. Gdy zaczyna odpadać, naraża nas na problemy związane z estetyką, ale również bezpieczeństwem. Czasami większe kawałki tynku mogą upadając zagrozić przechodniom lub mieszkańcom. Wzmocnienie starego tynku może przybierać różne formy.

Wielu ekspertów odradza działania doraźne polegając na miejscowych naprawach. Struktura otynkowania powinna być jednolita, więc nakładanie w miejscach uszkodzonych innych materiałów może mieć negatywne skutki. Najlepsza jest całkowita wymiana tynku, ale to już kompleksowy remont, na który nie każdy może sobie pozwolić. Ewentualnie można uzupełnić ubytki tynku i pokryć całość specjalną tapetą.

Istnieją też specjalne środki oraz szpachlówki wzmacniające tynk.