James Sherwood i jego Orient Express

bus 9 osobowy wynajem zielona góra kielce holowanie

Pomysłodawcą powstania Orient Expressu był belgijski biznesman Georges Nagelmackers. Dzięki jego staraniom legendarny obecnie pociąg w 1883 roku po raz pierwszy wyruszył w trasę, a sześć lat później dotarł z Paryża do Konstantynopola. Mniej więcej sto lat później James Sherwood postanowił uruchomić „nowy” Orient Express.

W 1982 roku Sherwood założył prywatną spółkę Venice-Simplon Orient Express i odkupił od francuskich kolei oryginalny skład Orient Expressu. Wszystkie trzydzieści pięć wagonów poddano gruntownej renowacji i modernizacji. Celem było stworzenie pociągu, który będzie jak najlepiej przypominał Orient Express z 1903 roku.

25 maja 1982 roku legendarny pociąg ponownie zaczął się przemieszczać – wyruszył z Londynu do Wenecji. Obecnie jeździ on na różnych trasach, w tym także na tej, z której zawsze słynął Orient Express, czyli łączącej dwa krańce Europy. Można więc, podobnie jak ponad 120 lat temu, zakupić bilet na ten pociąg, aby przejechać się z Paryża do Stambułu (dawny Konstantynopol).