Orient Express podczas zimnej wojny

www.yekaterina.pl

Kiedy Niemcy we wrześniu 1939 roku zaatakowały Polskę i rozpoczęła się II wojna światowa, słynny Orient Express przestał kursować na sześć lat. Dopiero po zakończeniu walk powrócił na tory. Kiedy Europa została podzielona żelazną kurtyną Orient Express również miał problemy z jej przekraczaniem. Najpierw z jego trasy zniknęły Ateny, a wynikało to ze względów natury politycznej.

Później na pewien okres Orient Express przestał docierać do Turcji, czyli do miejsca, która niemal od samego początku stanowiło jego stację końcową. Związane było to z konfliktem turecko-bułgarskim i zamknięciem granicy pomiędzy tymi państwami. Warto też wspomnieć o tym, że kiedy słynny pociąg docierał w okresie zimnej wojny do państw socjalistycznych, to na granicy zmieniano praktycznie cały jego skład. W końcu, w maju 1977 roku Orient Express wyruszył w ostatni swój kursowy przejazd.

Od tamtego momentu jego przejazdy mają już tylko charakter turystyczny i okolicznościowy, chociaż może kiedyś się to jeszcze zmieni.