Ozdoby dachowe

Wiele osób dąży do tego, aby upiększyć swój dom. Służą do tego rozmaite ozdoby, które mogą pojawiać się w różnych miejscach i przykuwać uwagę naszych gości oraz przechodniów. Niektórzy sądzą, że pole manewru w tej materii jest dość ograniczone, ale to mylne wrażenie.

Trzeba jedynie zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju zdobienia nas interesują i gdzie powinny się pojawić. Do bardzo powszechnych rozwiązań należą ozdoby ogrodowe, które pojawiają się przy domach i wnoszą do naszych enklaw zieleni trochę wyjątkowego klimatu. To jednak nie wszystko, bo przy odrobinie inwencji ozdób może być więcej.

Już wiele lat temu popularność zaczęły zyskiwać rozmaite ozdoby dachowe, które montowano na powierzchni dachu, ale również na kominie czy przy rynnach. Od wieków cieszą się one uznaniem w krajach anglosaskich, ale także Europa kontynentalna doceniła ich walory. Do najbardziej tradycyjnych ozdób jakie można spotkać również na polskich dachach należą te w kształcie koguta wskazującego strony świata.

Do dziś wzór ten jest bardzo popularny i niemal wszyscy wytwórcy ozdób mają go w swoich ofertach. Zdobienia są wykonane z różnych materiałów, w zależności od tego jakie są upodobania klientów. Jedni decydują się na przedmioty z metalu – zazwyczaj z miedzi i tytan-cynku.

Inni natomiast sięgają po ozdoby ceramiczne, które uchodzą za najbardziej eleganckie i stylowe. Nie mają też właściwości elektrycznych, a więc nie będą przyciągać wyładowań atmosferycznych. Idąc tym tropem niektóre z ozdób metalowych są integrowane z instalacją odgromową.