Plazmy – działanie

Wyświetlacze plazmowe to jedna z najlepszych i najchętniej stosowanych technologii w dziedzinie konstrukcji telewizorów i monitorów komputerowych, szczególnie tych ponad 40 calowych. Charakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrym poziomem oddawania barw, wysokim kontrastem i komfortowym dla oczu podświetleniem. Ponadto szerszy kąt widzenia w stosunku do ekranów LCD, zupełnie płaska powierzchnia ekranu oraz jego minimalna grubość pozwalają na budowę plazm o bardzo dużych rozmiarach i przyczyniają się do zwiększania wygody widza w zakresie montażu oraz użytkowania.

Spośród wszystkich dostępnych technologii, najlepiej odzwierciedlają czerń i są najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jak wszystko, mają także swoje wady. Należą do nich dość duża waga i większe zapotrzebowania na prąd, w porównaniu do monitorów LCD.

Poza tym mają tendencję do wyświetlania „efektu tęczy” przy szybkim przeniesieniu z bieli do czerni oraz zdarza się im migotanie obrazu, w szczególności przy emitowaniu scen o jasnej kolorystyce.