Profesjonalny kosztorys budowy

www.tisel.pl

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego budowa domu jest tak złożonym i wymagającym przedsięwzięciem. To wielkie wyzwanie logistyczne i ogromny jak na realia kieszeni przeciętnego Polaka wysiłek finansowy. Niemal zawsze inwestycja ta jest przynajmniej w dużej części finansowana za pomocą kredytu, a zadłużenie wobec banku to kolejny ciężar, który znajdzie się na naszych barkach.

W gruncie rzeczy nim naszych zobowiązań nie spłacimy, to nie będziemy mogli czuć się w pełni właścicielami domu. W naszym interesie leży, aby koszty jego budowy nie były wyższe niż to konieczne. Przygotowanie profesjonalnego kosztorysu budowy to jedna z rzeczy, o które należy zadbać.

Jeśli zamawiamy projekt architektoniczny w pracowni lub decydujemy się na zakup gotowego, to zazwyczaj jest do niego dołączony kosztorys. Z reguły jego założenia są nieco oderwane od realiów cen aktualnych na rynku, więc musimy brać na to poprawkę. Dobrze będzie poddać taki kosztorys kwerendzie i nanieść ewentualne poprawki, tak aby jego treść była pełniejsza.

Można również zlecić przygotowanie w pełni fachowego, kompleksowego kosztorysu. To dodatkowa usługa na naszą rzecz, która musi kosztować. Plusem takiego profesjonalnego kosztorysu jest to, że dostajemy do ręki komplet informacji uwzględniających ceny surowców i usług.

Tym samym zyskujemy swoisty kompas, którym możemy się posługiwać i który będzie wyznaczał nam pole do inwestycji. Najbardziej oszczędna opcja to wykonanie kosztorysu samodzielnie w oparciu o dostępne online kalkulatory budowlane.