Przeciekanie dachu

Dom to wiele radości, ale również wyzwanie i coś, o co trzeba dbać. Czasami nawet regularna troska o kondycję techniczną budynku nie pozwala uniknąć pewnych problemów eksploatacyjnych, które mają to do siebie, iż mogą pojawiać się w mało oczekiwanych momentach. Jednym z najpoważniejszych, ale też powszechnych zjawisk jest przeciekanie dachu. Gdy do wnętrza domu zaczyna dostawać się woda, robi się niewesoło. Może ona uszkodzić warstwę izolacji, a także strukturę ścian i tynku.

Wilgotna ściana wymaga osuszenia, a następnie ponownego malowania, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty. Ryzyko wystąpienia przecieków jest tym wyższe, im mniej solidne jest wykonanie dachu – w szczególności jego poszycia, które stanowi główną barierę ochronną przed opadami deszczu. Istotne są w szczególności wszelkie załamania oraz łączenia. Szpary i nieszczelności niemal zawsze oznaczają przenikanie wody wgłąb konstrukcji, choć nie zawsze jest to widoczne od razu. Nad pracami dekarskimi muszą pracować wysokiej klasy fachowcy, którzy znają się na rzeczy i nie odstawiają fuszerki.

Kiedy tylko zorientujemy się, że dach przecieka, należy podjąć natychmiastowe kroki, by usunąć usterkę. Jeśli obowiązuje gwarancja wykonawcy, to powinien on zrobić wszystko, aby problem zlikwidować. W przypadku starszych konstrukcji zadanie trzeba powierzyć specjalistom, którzy zlokalizują przyczynę problemów. Z reguły nie ma konieczności przeprowadzania kompleksowego remontu dachu, a jedynie jego miejscową naprawę. Gdy to będzie gotowe, nie powinno być problemów z przeciekami.