System telekomunikacyjny

Wszyscy korzystamy z mediów telekomunikacyjnych. Nawet jeśli nie posiadamy telewizora to ciężko jest funkcjonować zawodowo bez internetu, a radia chętnie słuchamy podczas jazdy autem. Skąd jednak biorą się obrazy i dźwięki, która do nas docierają? Podstawowy mechanizm telekomunikacji zawiera minimum 3 elementy. Są to nadajnik, przekaźnik oraz odbiornik. Pierwszy składnik systemu ma za zadanie przetworzyć daną informację na sygnał i wyemitować go.

Sygnał ma najczęściej formę fali np. elektromagnetycznej, widzialnej lub akustycznej. Kolejne na drodze sygnału jest medium transmisyjne. Wyróżniamy media bezprzewodowe, takie jak fale radiowe i świetlne oraz przewodowe. do których zaliczamy kable np.

energetyczne czy światłowodowe. W ostatnim etapie sygnał dociera już do odbiornika, który przetwarza go z powrotem na informacje. Służy do tego np. radio lub telewizor, które w zależności od wysyłanych danych oraz swojej konstrukcji oddają dźwięk, obraz lub oba sygnały na raz. Nadajniki oraz odbiorniki łączą się w sieci określonej wielkości, w obrębie których pozostają w stałej łączności.