Trasa Orient Expressu

http://pomocdrogowa.kielce.pl/

Większość z nas Orient Express kojarzy z trasą Paryż-Konstantynopol (Stambuł) i jak najbardziej jest to właściwe skojarzenie. Na przestrzeni lat ten słynny pociąg przemierzał jednak również inne trasy.

Warto powiedzieć o tym kilka słów. Pierwsza podróż Orient Expressem, która miała miejsce w 1883 roku, zakończyła się w Rumunii, gdzie pasażerowie przesiedli się na prom, aby na drugiej stronie Dunaju wsiąść już do innego składu, który dowiózł ich do Konstantynopola.

Dopiero po sześciu latach właścicielom pociągu udało się stworzyć bezpośrednie połączenie do tego miasta, które przebiegało również przez Strasburg, Monachium, Budapeszt, Bukareszt i Warnę. Później trasa była modyfikowana, a do listy przystanków dołączyły takie miasta, jak Ateny, Lozanna, Mediolan czy Wenecja.

Obecny Orient Express, którego funkcjonowanie nie do końca jest kontynuacją dawnego pociągu o tej nazwie, przemieszcza się po różnych trasach, ale głównie jeździ na linii Londyn-Wenecja. Warto także dodać, że wagony Orient Expressu na przestrzeni dekad pojawiały się również w Polsce i to wielokrotnie.